středa 15. listopadu 2017

Deprese díky antikoncepci?


Dneska bych se ráda zaměřila na trochu vážnější téma, které mě ale provázelo celý minulý měsíc. I přes to, že se snažím udržovat svůj blog (a celý život) na pozitivní vlně, občas se vyskytnou okolnosti, které vás z ničeho nic dostanou do deprese. A myslím, že je potřeba o tom mluvit.

Víte, v Anglii je hodně jednoduché se dostat k antikoncepci. Nemusíte navštívit ani gynekologa (nic takového tady totiž ani není, pokud nejdete přímo do nemocnice) a dostanete prášky napsané rychle, ani nevíte jak. A ještě k tomu jsou celý rok zadarmo.

Z jakých důvodů jsem si nechala napsat antikoncepci snad rozebírat nemusíme. Ale jedno odpoledne jsem se objednala k GP (což je něco jako praktický lékař u nás v Česku), počkala jsem asi týden a už jsem seděla v ordinaci u lékařky, kterou jsem viděla poprvé v životě. Tak to tady v Anglii prostě chodí. V budově pracuje víc lékařů a málo kdy se vám podaří udělat appointment k tomu samému.

Doktorka byla hrozně milá, zeptala se mě z jakého důvodu antikoncepci chci a na další otázky, na které se vás zeptají normálně na gynekologii typu: "Měli jste v rodině nějaké vážné onemocnění? Nemáte problém se srážlivostí krve?" Pak už jsme se domluvily jenom na typu antikoncepce a dostala jsem přednášku o dávkování, možných rizicích, co dělat v případě, že si zapomenu vzít prášek atd. 

Antikoncepci jsem brala už kdysi v Česku, bez žádných závažných problémů. Možná jsem byla první dny trošku protivná, citlivá a možná jsem i přibrala na váze. Klasika, která se stane téměř každé ženě, která začne užívat antikoncepci. Nikdy jsem ale nevěděla, že se to dostane do takového stádia, jako se mi stalo minulý měsíc. 

Zašla jsem si tedy do lékárny, dostala prášky na tři měsíce, jak už jsem zmínila, byly zadarmo. A začala jsem je užívat hned ten den. Vzpomínám si, že první dva tři dny jsem byla trošku nervózní, má nálada se změnila, ale nebylo to nic vážného. Jenomže čím dýl jsem prášky brala, tím víc jsem byla nervózní, náladová, začala jsem se hádat s přáteli kolem mě. Věděla jsem, proč to je, ale stále jsem doufala, že to prostě přejde. Protože antikoncepci nemůžete vysadit ze dne na den. Musíte počkat, až doberete celé pláto, dokončíte celý cyklus a až potom můžete prášky vysadit, abyste si v těle neudělala nějaký problém.

A pak, když jsem byla v druhé třetině cyklu, se všechno totálně pokazilo. Měla jsem pocit, že jsem hnusná, že mě celý svět nemá rád, hádala jsem se s lidmi v práci, kde jsem se totálně složila a málem dala výpověď.  Dostala jsem pocit, že na světě nic neznamenám, že nikdy nebudu mít dokonalý život, že nikdy nebudu šťastná. Docela paradox pro holku, která založila blog s názvem The Luckiness, že?

Neříkám, že bych si sáhla na život, protože jsem na to děsnej srab. Ale abych se přiznala, byl den, kdy jsem seděla v koupelně a přemýšlela, jestli se do té ruky říznout nebo ne. Naštěstí byl strach z bolesti a krve silnější než já a neudělala jsem to. Dál jsem se ale hádala v práci, byla protivná, pořádně jsem nespala. Věděla jsem, že první plátíčko je pro mě zároveň i poslední.
No a už je to téměř týden, co jsem tabletky dobrala. Cítím se mnohem líp, vyrovnaná a hlavně, jsem zase šťastná. Směju se, nebrečím kvůli každé kraviny a moje sebevědomí se postupně vrací zpět. Byla to pro mě hodně nepříjemná zkušenost. Naštěstí existuje mnoho dalších způsobů antikoncepce, které lze využít. Nevím, jaké vedlejší účinky mají např. injekce, ale rozhodně vím, že druhé plátíčko v pátek už nenačnu.

Budu ráda, když mi dáte do komentářů vědět, jaká byla vaše zkušenost s antikoncepcí. Jestli se stalo něco takového vám nebo ji snášíte v pohodě? Jak jsem psala, když jsem ji brala poprvé, snášela jsem ji úplně v klidu. Teď už ale znova rozhodně ne. 

Uvidíme se u dalšího článku. 
Lucie

6 komentářů:

 1. Ja som s HAK začala len nedávno, nebola som tomu naklonená. Mám krúžok a problémy žiadne, hoci teda depresie mám, ale to nie je z neho :D Však antiky je viac druhov (chcela som teliesko, ale to že mi lekárka nedá), tak prečo nevyskúšať niečo... menej hnusné :)

  OdpovědětVymazat
 2. To je zajímavé s tím lékařem. Holt jiný kraj, jiný mrav a my se tomu jen divíme. Já jsem brala nějakou nízkohormonální antikoncepci a nikdy jsem žádný problém neměla. Jak říkáš s tím vysazováním, já jsem je přestala brát ze dne na den. No, nic mi nebylo a popravdě ani nevím co by se mohlo přihodit. Nikdy jsem s antikoncepcí problémy neměla ale bez ní je to lepší.

  Terezah-style

  OdpovědětVymazat
 3. Já teda HA brala především kvůli ochraně před nechtěným otěhotněním a také toho, že jsem měla nesnesiteln bolesti při každé menstruaci. Nikdy jsem nebyla protivná, ani náladová kvůli antikoncepci, ale vysadila jsem ji především z důvodu, že mi po ni bylo poměrně často nevolno,naskákalo mi akné a bolesti před i během menstruování pokračovaly dál.. Možná bych zkusila jinou. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Antikoncepci beru, s tou první jsem neměla problém, pak se ale u nás zakázala a dostala jsem jinou. Vydržela jsem necelý měsíc, furt mi bylo do brelu, několikrát krvácela a furt stekala na přítele. S aktuální jsem ale max spokojená :)

  OdpovědětVymazat
 5. Tak já antikoncepci brala půl roku, abych neotěhotněla. Bylo to nejhoršího půl roku v mém životě, větší peklo jsem ještě nezažila. Ačkoliv jsem celkem úzkostlivý člověk, nijak mě to v životě neomezuje, ale s antikoncepcí se moje úzkosti rapidně zhoršily, že jsem téměř nemohla vyjít z domu. Šíleně mi bušilo srdce, myslela jsem, že umírám na infarkt. Pak se přidaly i ty deprese, to bylo kolem Vánoc, neměla jsem v pokoji ani žádnou výzdobu, o nic jsem se nezajímala a to jsem normálně o Vánocích ve svém živlu. Po každém jídle mi bylo špatně a zhubla jsem bez příčiny skoro 10 kg. Poslední měsíc mě začala silně bolet napřed pravá noha a později už bolely obě. Měla jsem v nich silný bolestivý tlak, jako kdyby mi měly prasknout, nebolelo to jako namožené, byla to pro mě neznámá a divná bolest. Nepomáhaly na ni žádné prášky, zábaly, nic. To už mě okolí strašilo s trombózou, ucpáváním žil, infarkty a podobně, tak jsem ze dne na den vysadila. V půlce cyklu, ale neuvěřitelně se mi ulevilo. Je to už téměř rok, co jsem vysadila a teď mám kvůli tomu velké problémy s pletí. Nikdy bych si žádnou HA už nevzala, některé šťastné ženy třeba žádné vedlejší účinky nepozorují, ale rozhodně to není nic zdravého do těla.

  LENN

  OdpovědětVymazat
 6. Antina je svinstvo - sice ji beru už 9. rokem, ale jenom kvůli tomu, že si nemůžu dovolit mít momentálně dítě a jiná antikoncepce mi nedělala dobře. Naštěstí mám nízkohormonální, takže nemám žádné extrémně hrozné účinky. Ale co slyším od kamarádek - bože. Tyhle stavy jako "jsem hnusná, nikdo mě nemá rád, apod" má každá druhá kamarádka. Mnoho z nich nemá během braní antiny chuť na sex (kromě 7denní pauzy na menstruaci).

  Doufám, že najdeš nějakou, která ti "sedne"


  Ráda bych Tebe a Tvé čtenářky pozvala na mou soutěž.
  soutěž o tekutou rtěnku Bellapierre

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za Váš nádherný komentář! :)

© 2013 - 2018 The Luckiness